Feature Extraction

Çözüldü274 görüntülenmeMakine ÖğrenmesiData Dataset Feature Extraction Machine Learning ML

Feature Extraction

Merhaba.

Pratik tecrübelerinize dayanarak “Feature Extraction” mantığını ve nasıl uygulanması gerektiğini mümkünse bir örnekle kısaca açıklayabilir misiniz?

Teşekkür ederim.

empa En iyi cevap olarak seçildi Şubat 8, 2022
1

Merhabalar

“Feature Extraction (Özellik Çıkarımı) ” kısaca sisteme verilen girdilerin bütün bir bilgi olarak tutulması yerine bu bilgiyi oluşturuan özelliklerden sadece bazılarının çıkarılması ve sistemin bu yeni çıkartılan özellikler üzerinden kurulması durumudur. Bu işlem aynı zamanda bir boyut azaltma işlemidir, yani karmaşık olan bir verinin boyutları azaltılarak daha basit bit probleme dönüştürülür. Örneğin, birkaç resim içerisinde deniz bulunan alanların tespit edilmesi isteniyorsa; sisteme giren bir resmin tamamının işlenmesi yerine resmin histogramının işlenmesi bu duruma bir örnek olabilir. Çünkü mavi renk tonunun ağırlıkta olduğu yerlerin deniz içermesi ihtimali yüksektir.

Feature Extraction işlemi görüntü işlemede çeşitli filtreler aracılığı ile yapılır. Örneğin konvolüsyon tabanlı bir yapay sinir ağında girdiler çeşitli filtreler ile çarpılarak boyut arttırma ve azaltma işlemine tabi tutulur ve bu sayede özellik çıkarımı gerçekleşmiş olur.

empa En iyi cevap olarak seçildi Şubat 8, 2022
1